Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzpomeňme si: produkce a činnost pohlavních neboli sexuálních hormonů je řízena hypotalamicko-hypofýzárním systémem. Z hypotalamu je v 90minutovém intervalu vylučován gonadotropin-releasing-hormon (GnRH), který povzbuzuje podvěsek mozkový. Tam, přesněji v předním laloku hypofýzy, se tvoří kromě jiných hormonů dva ,,rozmnožovací hormony‘‘ (gonadotropiny), které v protikladu k ,,vlastním‘‘ pohlavním hormonům nejsou fixovány na ženské nebo mužské pohlaví: luteizační hormon (LH nebo také ICSH – interstitial cell stimulating hormone) způsobuje ve vaječnících u ženy produkci estrogenů, ovulaci a tvorbu žlutého tělíska (corpus luteum). Folikulární hormon (FSH) působí (společně s LH) mimo jiné na zrání folikulu u ženy a na produkci spermií u muže a tady přímo na vývodní kanálky varlete.

Podívejme se i na muže. U nich stimuluje luteizační hormon LH v intercistiálních (Leydigových) buňkách produkci mužských hormonů zárodečných žláz, takzvaných androgenů.

Na tomto místě poznamenejme – abychom se později vyhnuli nedorozuměním -, že označení ,,estrogeny‘‘ je rovněž souhrnný pojem pro ženské hormony zárodečných žláz, jejichž hlavními zástupci jsou estradiol, estron a estriol. Ty se tvoří převážně ve vaječnících, během těhotenství i v placentě a kromě toho v malém množství v nadledvinách a u mužů ve varlatech. Tato poslední informace není nesprávná, protože naopak malé množství ,,androgenů‘‘, jak zní souhrnný název pro hormony mužských zárodečných žláz, se tvoří i v nadledvinách a vaječnících u žen. To znamená, že každá žena má v těle malé množství mužských hormonů a každý muž malé množství ženských pohlavních hormonů. Část těchto androgenů se v játrech a ve svalové tkáni přeměňuje ve estrogeny.

Úhrnem lze o ženských pohlavních hormonech, které se tvoří ve vaječnících (ovariální hormony), říci toto: pod souhrnný pojem ,,estrogeny‘‘ shrnujeme nejdůležitější skupiny estrogenových účinných látek s estradiolem, estronem a estriolem, jejichž oblast působení tkví v těch růstových mechanizmech, které připravují rozmnožování nebo mu bezprostředně slouží. Kromě toho existuje ještě souhrnný pojem ,,gestageny‘‘. Gestageny slouží v první řadě k vzniku a udržení těhotenství. Nejdůležitějším gestagenem je progesteron neboli hormon žlutého tělíska, který se tvoří ve vaječnících, v placentě a v malém množství v nadledvinách. I zde je třeba kvůli lepšímu pochopení poznamenat toto: často se hovoří o ,,gestagenech‘‘ například v souvislosti s ,,gestagenouvou substitucí‘‘ jako prevencí rakoviny nebo při léčbě endometriózy. Označení ,,gestageny‘‘ zde platí pro synteticky vyráběný hormon žlutého tělíska (např. derivát progesteronu nebo deriváty nortestosteronu), jaký se používá v antikoncepčních pilulkách, u některých preparátů pro menopauzu nebo jako určitý lék napomáhající splnění touhy po dítěti (při narušené funkci žlutého tělíska).

Příležitostně se pojem ,,gestagen‘‘ používá i jako nadřazený pojem pro všechny varianty hormonů žlutého tělíska, tedy přírodní i syntetické.

Hormon relaxin je tvořen dělohou a placentou. Naproti tomu prolaktin, který je zodpovědný za produkci mateřského mléka a zřejmě i za některé procesy výměny látkové, vzniká v hypofýze a říká se mu i LTH (luteotropní hormon). Teď bychom si mohli položit otázku, proč ženské zárodečné žlázy vylučují tolik různých hormonů. Musíme vše spatřovat v širokých souvislostech. V ženském těle se totiž odehrává mnoho procesů:
Estrogen přispívá k vývoji prsou a je zodpovědný za růst sliznice děložní branky a dělohy během první fáze menstruačního cyklu. Ve druhé fázi připravuje progesteron společně s estrogenem vnitřní stěnu dělohy na těhotenství. Pokud dojde k těhotenství, způsobuje relaxin – jak lze poznat už z jeho názvu – uvolnění pánevních vazů během porodních bolestí a umožňuje porodnímu kanálku rozšířit se natolik, aby jím dítě při porodu bez problémů prošlo. Ženské pohlavní hormony jsou tedy podřízeny cyklu se silnými výkyvy, v protikladu k mužským pohlavním hormonům, které jsou vylučovány dosti pravidelně.

,,Androgeny‘‘, jak zní souhrnný název pro mužské pohlavní hormony neboli hormony zárodečných žláz, se tvoří ve varlatech (testes), malé množství také v kůře nadledvin a u žen i ve vaječnících. Nejdůležitějším androgenem je testosteron, který je produkován v tkáni varlat, rozkládán v různých procesech a zase vylučován močí. Testosteron ovlivňuje a určuje vývoj primárních a sekundárních pohlavních znaků, pohlavních orgánů, ovlivňuje (pozitivně) pohlavní pud (libido) a schopnost pohlavního styku a plodnost. Androgeny však působí i na zvýšení tvorby bílkovin, podporují růst kostí, ovlivňují stav svalstva, pokožky, funkci mazových žláz a způsobují pokles hladiny tuků v krvi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Podrobne o androgenech

(Makiavelli, 29. 1. 2019 9:03)

Prikladam zajimave cteni o androgenech - muzskych pohlavnich hormonech. Sila a vitalita muze nespociva pouze v testosteornu, ale v celem souboru androgenu a jejich optimalni hladine. Zeny take maji v tele androgeny, samozrejme ve velice nizkych hladinach.. Podrobneji zde -- https://www.erekce.cz/androgeny/ A o testosteronu u zen podrobne zde -- https://www.erekce.cz/testosteron-u-zen/