Jdi na obsah Jdi na menu
 


Když se děvčatům zvětší prsní bradavky a chlapcům i děvčatům začne postupně vyrůstat ochlupení na ohanbí a v podpaží, jsou to první známky toho, že teď tělo cíleně zahajuje produkci pohlavních hormonů.

U chlapců i děvčat začíná tento procesmezi 10. a 12. rokem života.
Dívka se duševně i tělesně odděluje od chlapce již dlouho předtím, než pohlavně dozraje. Obecně jsou děvčata zralá pro školu dříve než chlapci, naučí se rychleji číst a někdy působí, ve srovnání s ,,dětinskými kluky‘‘, téměř mateřsky. V tomto období většinou nechtějí mít nic společného se stejně starými chlapci – a ti zase nic s děvčaty. Jednoho dne pak zazní povel gonadotropních hormonů LH a FSH pro vaječníky: je čas, aby začaly růst váčky s vajíčky (folikuly), aby mohlo později dojít k ovulaci (puknutí folikulu a uvolnění vajíčka). Současně mají tvořit estrogeny a progesteron a malé množství androgenů. Dodnes není přesně známo, co vyvolává tuto náhle počínající činnost gonadotropinů. Existuje však domněnka, že přitom hraje určitou roli hormon šišinky melatonin.

První menstruace (menarché) nakonec označí počátek pohlavní zralosti a období plodnosti ženy. Kdy začne menarché, to pravděpodobně záleží mimo jiné i na váze dívky. Většina děvčat váží kolem 46 kilogramů, když jim začnou první měsíčky, ale i zde existují individuální rozdíly.

Již dva roky předtím se začínají vyvíjet ženské tělesné tvary. Nejprve se zvětší prsní bradavky (napnou se a jsou citlivé na tlak), v podpaží a na ohanbí se objeví první chloupky, postupně se tvarují ňadra. Ale pohlavní hormony mají dokonce víc úkolů než jen tvorbu primárních a sekundárních pohlavních znaků. Ovariální hormony (hormony tvořené ve vaječnících) se mimo jiné účastní i regulace tělesné váhy, ovlivňují i funkci ledvin a mohou například způsobovat hromadění tekutiny v tkáních; s estrogeny souvisejí i husté vlasy, svěží a dobře prokrvená pokožka, tělesná teplota, trávení a funkce močového měchýře, spánek, krevní tlak, imunita a dokonce i svlažování očí slzí tekutinou a v neposlední řadě i duševní stav, psychika dívky a později ženy. Aktivují centrální nervový systém a stimulují senzorické orgány včetně pokožky, aby byly klíčovými receptory vnějších sexuálních podnětů. Dnes víme už i to, že estrogeny hrají velmi důležitou roli u mozkových funkcí a paměťových výkonů.

V malém množství produkují vaječníky i androgeny, mužské pohlavní hormony. Jaké funkce mají androgeny v ženském těle?
Podporují estrogeny při ochraně kostí a pokožky, regulují mimo jiné růst ochlupení ohanbí a podpaží dívek. Pokud vaječníky někdy začnou produkovat příliš mnoho androgenů, vyraší na těle dívky či ženy chlupy i tam, kde jsme na ně zvyklí jen u muzů: v obličeji, mezi prsy, kolem pupku a na stehnech.Tento jev někdy nacházíme obzvlášť u tmavovlasých žen v přechodu: tím, že se produkce estrogenu postupně snižuje, je v poměru k ní produkce androgenů relativně vysoká – u těchto žen se objeví silnější ochlupení. Naše vlasy jsou sice kvalitativně i kvantitativně geneticky založeny, ale jejich růstová činnost je řízena hormonálně.

Někdy je nutné změřit ženě hladinu mužských hormonů. Nejen nadměrné tělesné ochlupení (hypertrichóza a hirsustismus), nýbrž i jeho opak, ztráta vlasů na hlavě (alopecie), mohou být způsobeny nadměrnou produkcí androgenů.

Další možnou známkou nadbytku androgenů je akné. U pacientek s akné byývají často naměřeny zvýšené hladiny volného testosteronu v krvi. Zde může pomoci nízko dávkovaná antikoncepční pilulka, jejímž hlavní úkolem je vlastně ochrana před početím. Nejlepší ,,terapií‘‘ proti akné je však těhotenství: v tomto období produkuje tělo obrovké množství ženských hormonů.

Androgeny mají – jsou-li vylučovány ve správných dávkách –pro ženy velice důležité vlasnosti: ovlivňují, stejně jako estrogeny, její psychiku, a zatímco estrogeny jsou zodpovědné především za sexuální stimulaci zvenčí, podporují androgeny na jedné straně i toto, ale především o ženino pociťování rozkoše, jsou zodpovědné za její libido.

Na rozdíl od mužů nejsou pohlavní hormony u ženy vylučovány stejnoměrně a ustavičně, nýbrž podléhají výkyvům. Právě během puberty dostávají děvčata časté ,,hormonální sprchy‘‘, někdy jednoho hormonu, pak zas jiného. Kromě výkyvů nálad jsou jejich důsledkem výše zmíněná akné nebo extrémně nečistá pleť – výsledek obvykle časově omezeného vylučování příliš vysokého množství androgenů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Замена венцов в Новокузнецке

(JackiePek, 30. 1. 2022 4:58)

https://images.google.co.in/url?sa=t&url=https://samson-42.ru/

Заработок в интернете

(MichaelPocky, 12. 1. 2022 7:03)

https://images.google.ws/url?sa=t&url=https://vk.com/zarabotok_v_internete_dlya_mam

Работа

(DonaldVug, 12. 1. 2022 5:44)

https://vk.com/rabota_kemer_ovo?w=wall-109862666_2779

chloupky v obličeji

(Jana, 29. 4. 2012 8:30)

Dobrý den, s problém nadměrného ochlupení se potýkám poměrně dlouhou dobu. Jsem po hysterektomii a ovarektomii (denně užívam HST Livial) již 16 let. Velice mě trápí zejména ochlupení v obličeji, na bradě, nad horním rtem, po stranách tváří před ušima a na krku. Prosím, poraďte mi, co mám dělat. Taky jsem po operaci štítné žlázy, úplném odstranění (denně užívám Euthyrox). Myslím si, že na můj organizmus je to poměrně silná dávka syntetických hormonů, ale jinou možnost nemám. Prosím, poraďte mi, jak se těch odporných chloupků na obličeji zbavit. Moc děkuji za radu, Jana

Re: chloupky v obličeji

(bejbe, 14. 5. 2012 23:39)

Dobrý den.co říkáte na metodu osdtraneni chloupků ipl světlem...?

Re: chloupky v obličeji

(Míša, 11. 9. 2016 21:22)

Dobrý den, podařilo se Vám problém vyřešit, například snížením dávky Livialu?