Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se pohlavní hormony uvolňují během měsíčního cyklu a menstruačního krvácení?

Pro ovulační (týkající se vaječníků) cyklus je charakteristické silné kolísání estrogenů, které vznikají převážně ve vaječnících, částečně jsou však tvořeny i v játrech a v periferní tukové a svalové tkáni z androgenů. Kromě těchto každodenních změn hladin různých hormonů, které jsou závislé na cyklu a zčásti velmi výrazné, existují ještě speciální rozdílu u každé ženy: tak například hladina estrogenů se u ženy může zcela krátkodobě změnit po jídle, v důsledku pozitivního či negativního vzrušení atd. Proto nesmí hormonální léčba probíhat podle jednotného schématu a neexistuje žádné všeobecné pravidlo pro všechny ženy. Terapie – nejen hormonální – musí být vždy individuálně přizpůsobena pacientce a jejímu problému. Pacientka by k ní měla přispívat tím, že se bude co nejpřesněji řídit pokyny lékaře a na druhou stranu mu také věcně popisovat účinky a vedlejší účinky, jak pozitivní, tak i negativní. Pouze to lékaři umožní zajistit individuální dávkování léku.

Jak ale probíhá měsíční cyklus ženy? Jak už víme, vysílá hypotalamus GnRH v devadesáti minutovém taktu – tato frekvence musí být zcela přesná – k podvěsku mozkovému, aby ten mohl vysílat k vaječníkům své gonadotropiny FSH a LH. FSH a LH se starají o to, aby zárodky vaječných buněk děvčete byly během puberty proměněny v oplodněníschopná vajíčka. Ve vaječnících teď uzrávají folikuly (vaječné váčky).

Folikul se skládá z vlastní vaječné buňky, z tekutiny a z buněk, které to vše drží pohromadě. Ve stěně rostoucího folikulu se teď tvoří a odevzdávají do krve i estrogeny. Přitom dosahuje hladina estrogenů nejvyšší hodnoty v posledních dvou dnech před ovulací, když folikul doroste přibližně do velikosti dvou milimetrů.

Estrogeny cirkulující v krvi vyvíjejí celou řadu účinků na dělohu:

  • Děložní sliznice (endometrium), která byla odloučena při předchozím menstruačním krvácením, se nově tvoří.
  • Hlen v kanálku děložního hrdla (cervikální kanál) je tekutější a jeho množství značně přibývá. Čím více estrogenů produkuje dozrávající folikul, tím tekutější je cervikální hlen.Tyto procesy v takzvané folikulární fázi jsou signalizovány podvěsku mozkovému, který na to reaguje vylučováním LH a vydává rozkaz k uvolnění vaječné buňky. Folikul praskne a při tomto puknutí folikulu (ovulaci) kolem 14. dne cyklu opustí oplodněníschopné vajíčko vaječník a vstoupí do trychtýřovité části vejcovodů. Odtud pokračuje dál do dělohy. Není-li oplodněno, je jeho životaschopnost pouhých několik hodin.
  • Buňky folikulu, který zůstal ve vaječníku a je teď prázdný, se přeměňují ve žlázu. Ta se díky své barvě jmenuje žluté tělísko neboli corpus luteum. Tato žláza teď začíná s produkcí dalšího ženského pohlavního hormonu, progesteronu, takzvaného přírodního gestagenu.
  • Hlavní úkoly progesteronu jsou:
    • Připravit vytvořenou děložní sliznici na případné usazení oplodněného vajíčka. To znamená, že díky progesteronu získá děložní sliznice zcela jinou strukturu.
    • Hlen v kanálku děložního hrdla získá zase tužší složení, jeho množství se sníží a nakonec zase ucpe děložní hrdlo jako zátka.
    • Pod vlivem progesteronu teď o několik desetin stupňů Celsia stoupne tělesná teplota a zůstane zvětšena až do konce cyklu. Tato zvýšená teplota svědčí o tom, že už je ukončena plodná fáze a že až do konce cyklu nemůže dojít k další ovulaci. Pokud ovšem nedojde k oplodnění vaječné buňky, ustane přesně po čtrnácti dnech produkce progesteronu, která se lékařsky jmenuje luteální fáze. Nepotřebná sliznice – asi dvě třetiny – se odloučí a na popud vaječníků je vypuzována v podobě menstruačního krvácení. To se opakuje v průměru každých 28 dní, tedy přibližně třináctkrát do roku, a trvá to pokaždé čtyři až pět dní.

Shrňme ještě jednou pro přesnost tento komplikovaný proces: Hlavní hormony, které se tvoří ve vaječnících během první poloviny cyklu, jsou estrogeny. Hlavní hormon druhé poloviny cyklu je progesteron produkovaný žlutým tělískem.

Každá zdravá žena prodělává menstruační krvácení přibližně od 12., 13., někdy teprve od 14. roku života až do přechodu. Přitom slovem cyklus označujeme období od prvního dne menstruačního krvácení až do posledního dne před začátkem příští menstruace.

Když k tomuto menstruačnímu krvácení dochází pravidelně, má žena či dívka normální cykly, takže může předpokládat, že je hospodaření jejího těla s hormony v pořádku.

Cykly ovšem většinou neprobíhají zcela pravidelně hned od první menstruace. U mladých dívek je krvácení často nepravidelné nebo na nějakou dobu dokonce vynechá. To neznamená nic špatného. Teprve ve věku asi 18 až 18 let se totiž cyklus zcela stabilizuje; od té doby se menstruace dostavuje poměrně pravidelně, k ovulaci dochází také periodicky a děloha je připravena k přijetí oplodněného vajíčka a tím i k těhotenství. Mladá žena definitivně dosáhla věku, kdy je schopna porodit, tedy své plodné životní fáze.

Ale pozor! Mladé děvče může samozřejmě otěhotnět již před tímto obdobím. Těhotenství je možné v zásadě již od první menstruace, teda od první ovulace, To se některé dívky bohužel dozvědí, až když už je příliš pozdě.

Na menstruačním cyklu velice dobře poznáme, jak komplikované jsou u ženy vzájemné vztahy různých hormonů z nejrůznějších žláz. Regulace menstruačního cyklu se totiž účastní nejen – jak se lidé často domnívají – pohlavní hormony, nýbrž celý endokrinní systém. Obzvlášť zřejmé je to, když se menstruace posune nebo zcela vynechá, protože ,,mozek‘‘ dostal takový signál. K tomu může dojít, když má žena například starosti, smutek nebo je vážně nemocná. Víme, že svého času mnoha ženám vynechala menstruace v koncentračních táborech, přestože nebyly těhotné. K něčemu podobnému dochází u žen ve vězení. Tělo funguje na ,,sporoplamen‘‘, a tak se chrání mimo jiné před těhotenstvím.

Každá žena zná naopak situaci, kdy najednou dostala své dny, ve fázi stresu, při hněvu a rozrušení, na dovolené či při změně podnebí. Menstruaci mohou vyvolat všechny možné maličkosti nebo odchylky od běžného životního rytmu, a tím ovlivní i celý cyklus.

Na tom, že ženy prodělávají svou periodu velmi rozdílně, není nic chorobného. Některé nepociťují vůbec nic, jiné jsou několik dní před menstruací podrážděné nebo se necítí dobře, většina přibere asi jeden kilogram na váze (ukládání vody a případně zácpa) a některé mají před menstruací nebo v jejích prvních dnech bolesti. Některým ženám trvá menstruace jen dva až tři dny, jiným pět či více dní. Cyklus totiž mohou posunout i vnější podmínky, jako změna podnebí, přechod přes několik časových pásem a jiné změny v rytmu dne a noci, užívání určitých léků a někdy dokonce i střídání ročních období. Žádná žena nemá každý měsíc přesně po 28 dnech menstruaci trvající přesně 4 dny. Mnoho žen si navíc neuvědomuje, že se menstruační cykly neřídí naším kalendářem s dvanácti měsíci, ale kalendářem měsíčním (lunárním). V průběhu jednoho roku má tedy žena obvykle menstruaci třináctkrát.

Bohužel se i dnes stále ještě příliš mnoho žen stydí obrátit se s otázkami nebo problémy kolem menstruace na lékaře/ku. A přitom by o tom měly hovořit právě s ním/s ní, nikoli s kamarádkou nebo s kadeřnicí. Mnohé z nich si totiž dělají zbytečné starosti, když se průběh menstruace odchýlí od toho, co považují za normu. Když žena nemá průměrnou délku svých cyklů, měla by si o to vést kalendář. Takové záznamy pomohou i lékaři při hledání případných poruch.

Uvolňování (zralé) vaječné buňky, takzvaná ovulace – odtud označení blokátor ovulace pro ,,pilulku‘‘ – tedy začíná s menarché kolem 12., 13. roku života a končí v průměru kolem 53., 54. roku života. S počátkem šestého desetiletí života vstupuje žena do přechodu a její plodné období končí.

 

Náhledy fotografií ze složky Zárodečné žlázy

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Estrogen a ucinky v tele muze a v tele zeny

(Maky, 17. 4. 2019 16:52)

Nesouhlasim sice s nadpisem o "tajemnem svete..". Ono vetsina vlastnosti a ucinku hormonu vcetne estrogenu je podrobne zmapovana. Pokud ale potrebujete vedet, co presne ma za ukol zenhttps://www.erekce.cz/estrogen/

hormon vylučovaný při krvácení?

(katrin, 7. 6. 2014 8:02)

a jaký hormon je vylučován při krvácení?

příliš androgenů versus otěhotnění

(dada, 2. 2. 2012 8:05)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda zvýšené množství mužských hormonů může ovlivňovat potíže s otěhotněním.
Zvýšené množství androgenů se u mě projevuje ochlupením, typickým pro muže (nad horním rtem,v oblasti od pohlavi k pupiku, na prsou...).
Jinak menstruaci a ovulaci mam pravidelne, bez problemů... Otehotnět se nám nedaří půl roku a proto se ptám jestli nemohou být na vině mužské pohl.hormony

otázka

(Blanka Gačová, 25. 1. 2009 22:08)

Dobrý den,prosím,měla bych jednu otázku.Po opravdu dlouholetém snažení(9let) o 2.mimčo a po 3 Ivf jsme se s lékařem domluvili na poslední šanci mít miminko.21.den jsem dostala injekci Kortizolu,ale"z nové věci" a těšení jsem se zapomněla zeptat zdali s manželem můžeme mít poklavní nechráněný styk.A také jestli si třeba k obědu mohu dát doušek piva.Vím jsou to směšné otázky,ale opravdu je to náš poslední pokus.Prosím jestli můžete odpovězte mi.S úctou a díky Blanka