Jdi na obsah Jdi na menu
 


Když se žena rozhodne mít dítě, proděla během těhotenství celou řadu hormonálních změn.
K plození dětí člověk určitě nepotřebuje inteligenci - ale dobře fungující hospodaření s hormony. Z hormonálního hlediska je plození dětí tak komplikovaným procesem, že vlastně hraničí se zázrakem, když to dvojice vůbec dokáže.

Jak se mužova spermie vůbec dostane k ženinu vajíčku? Vždyť k těhotenství nevede každý pohlavní akt. Právě naopak, dítě může vzniknout jen tehdy, když se k oplodnění spojí vajíčko a spermie. Než se k sobě dostanou, proběhne dosti komplikovaný proces: několik orgánových systémů ženy a muže musí být navzájem přesně vyladěno, aby bylo dosaženo rozhodujícího cíle. I za optimálních předpokladů, když neexistuje žádná porucha plodnosti u ženy ani muže, tvoří přirozený poměr početí mladé ženy na jeden cyklus 10 až 30 procent. Zde je třeba se krátce zmínit o produkci hormonů u mužů. V zásadě fungují varlata přesně stejně jako vaječníky u žen, totiž pod vlivem nadřazeného hypotalamicko-hypofýzárního systému. Stejně jako se děvčata rodí s přesně stanoveným počtem nezralých folikulů ve vaječnících, rodí se chlapec s určitým množstvím nezralých semenných buněk, spermatogonií, ve varlatech. Když hypotalamus na počátku puberty vyšle releasing-hormon GnRH do hypofýzy, začne hypofýza vylučovat gonadotropiny LH a FSH. V krvi se tyto hormony dostanou k mužským zárodečným žlázám, varlatům (testes). Pod vlivem LH, kterému se u mužů říka i ICSH (interstitial cell stimulating hormone), uzrávají ve varlatech Leydigovy buňky, příslušné pro produkci androgenu a tím i pro vývoj pohlavní zralosti. Tvoří se testosteron a androsteron a společně s testosteronem teď folikulostimulační hormon (FSH) povzbuzuje spermiogenezi, produkci a zrání samčích pohlavních buněk v kanálcích varlat. Ženské i mužské pohlavní hormony tedy mají stejné základní vybavení, pouza jejich účinky jsou rozdílné. Androgeny a především testosteron ovlivňují v součinnosti s jinými hormony - podobně jako estrogen a progesteron u žen – celý organismus a psychiku chlapců a dělají z nich muže. Sama spermiogneze je nesmírně komplikovaná proces, který trvá asi 90 dní. Teprve pak jsou spermie schopny oplodnit vajíčko. Měli bychom však také vědět, že ze všech produktivních orgánů v těle je orgán příslušný pro výrobu spermií snad nejfenomenálnější: u zdravého muže vyprodukuje z praspermií (spermatogonií) denně sto milionů spermií, což je asi tisíc spermií za sekundu. Během cestování vývodnými kanálky varlat a varlaty se každá spermatogonie dvakrát rozdělí, takže její výsledkem jsou čtyři spermie. Při každé ejakulaci je pak vystříknuti asi tři až pět mililitrů spermatu, přičemž v každém mililitru plave zase šedesát až sto milionů spermií. A jen jedna jediná spermie dosáhne svého cíle, totiž oplodnění vajíčka.

Při pohlavním styku se spermatická tekutina muže dostane po ejakulaci do bezprostřední blízkosti té části dělohy, která vyčnívá do pochvy, tedy k zevní děložní brance. Spermie, asi 200 až 300 milionů na ejakulát, putují dál do děložní brankou do dělohy a odtamtud dál do vejcovodů. Pokud právě došlo k ovulaci (uvolnění vajíčka) – obvykle jednou za měsíc a celkem asi čtyřistakrát během plodného období ženy – a současně k ejakulaci, dojde k oplodnění vaječné buňky většinou v trychtýřovitě rozšířené části vejcovodu (ampuli). K tomu je třeba vědět, že vaječná buňka je oplodněníschopná pouhých několik hodni, zatímco spermie až tři dny. Ovšem jen ty nejlepší dosáhnou tohoto cíle a jen ta nejsilnější spermie dokáže proniknout obalem vajíčka. Zatímco většinou je zevní děložní branka uzavřena hlenovou zátkou, aby zabránila proniknutí choroboplodných zárodků a spermií do dělohy, získá tento hlen v době kolem ovulace tekutou podobu, takže jím mohou spermie proniknout. Několik hodni před ovulací zřejmě vejcovod dostane od mozku informaci, kde na povrchu vaječníku do jde k ovulaci. Proto se trychtýř vybraného vejcovodu připraví, aby zachytil vajíčko a zabránil tomu, aby zmizelo v břišní dutině. S pomocí řasinek a rytmického stahování stěn vejcovodu putuje vajíčko směrem k děloze a pátý až sedmý den potom se usadí v děložní sliznici, která je díky progesteronu připravena na těhotenství. Pokud bylo vajíčko cestou přes vejcovod oplodněno, začíná teď – usazením vajíčka do děložní sliznice – vlastní těhotenství.


V prvních týdnech těhotenství nepoklesne hladina hormonů progesteronu a estrogenu, jak je to obvyklé ve druhé polovině menstruačního cyklu, nýbrž dále stoupá na vysokou úrověň, na které zůstane během celých devíti měsíců.

Proč dochází k této již zmíněné hormonální změně? Jednak tyto hormony zajišťují růst a vývoj plodu, jednak způsobují tělesné a duševní změny budoucí matky.
Trochu se například zvětší štítná žláza a zvýší vylučování tyroxinu, aby se urychlila výměna látková. Proto jsou těhotné ženy obzvlášť náchylné k onemocněním štítné žlázy. Dnes se ví i to, že deprese po porodu často souvisejí se štítnou žlázou. Některé ženy trpí přechodnou hypertyreózou, tedy nadměrnou funkcí štítné žlázy, a za jejich depresi může nadměrné vylučování hormonů štítné žlázy.
I příštítná tělíska zvyšují během těhotenství svou produkci.
Zvýšené vylučování kortizolu z kůry nadledvin napomáhá zajistit potřebnou úroveň energie a zvýšená produkce aldosteronu vyrovnává ztrátu sodíku, k níž by došlo v důsledku vysoké hladiny progesteronu.

Placenta (plodové lůžko) funguje téměř jako vlastní továrna na hormony. Kromě velkého množství estrogenů a progesteronu vylučuje další hormony, především speciální těhotenské hormony, které se starají o to, aby byl plod správně vyživován. Některé z těchto hormonů jsou normálně vylučovány jinými žlázami, jako například hypofýzou. Naopak vaječníky mají během celého těhotenství klidovou přestávku. Hormonální rovnováha během těhotenství je jedinečná: protože i když mnoho žláz produkuje podstatně vyšší množství hormonů, nemají stejné účinky jako u ženy, která není těhotná.

Velké množství estrogenů je nutné k tomu, aby byl zvýšen objem krve, aby se připravily prsy a mnoho dalšího. Taková vysoká hladina estrogenů také vyvolává podstatně zvýšené vylučování angiotensinu II, který normálně zvyšuje krevní tlak. Kupodivu přesto těhotné ženy nemívají vysoký tlak, ba právě naopak, většinou trpí hypotonií (příliš nízkým tlakem). Pokud se u nich ovšem nevyvine odolnost, může velice rychle dojít k vykolejení metabolismu (gestóze), k endémům (hromadění vody), náhlému abnormálnímu zvýšení tělesné váhy, zvýšení vylučování bílkovin močí a silnému zvýšení krevního tlaku, k preklampsii, kterou je třeba co nejrychleji léčit, protože představuje akutní ohrožení života matky i dítěte. Těhotenství znamená nejen změnu ve vylučování pohlavních hormonů, nýbrž v této době se mění celý endokrinní systém. Například vylučování velkého množství placentárních hormonů znamená mnohem krásnější a mladistvější pleť, ale někdy i její pigmentaci (,,těhotenské pruhy‘‘).

Zvýšená hladina progesteronu zvětšuje množství krve, a tak změkčuje tkáně, především dásně. Dnes už ovšem zdaleka neplatí pořekadlo ,,Každé dítě stojí jeden zub‘‘, které pochází z doby, kdy byla na denním pořádku nedostatečná výživa.

Po porodu ustane produkce hormonů placenty a v důsledku toho k velice náhlému poklesu hladiny hormonů. Jedna z deseti žen pak dostane takzvané deprese šestinedělky, kterým se lidově říká ,,ubrečené dny‘‘. Tento druh depresí obvykle nevyžaduje žádnou léčbu, protože po několika dnech přejde. Mladá matka by proti nim v žádném případě neměla užívat žádné léky – ani takzvané ,,přírodní‘‘ -, protože většina léků přechází do mateřského mléka.

Něco jiné jsou psychotické deprese neboli schizodepresivní psychózy v šestinedělí. Nebezpečí sebevraždy nebo zavraždění dítěte je třeba u takových žen léčit v nemocnici antidepresivy, případně kombinovat s neuroleptiky a sedativy. Tyto ženy pak samozřejmě v žádném případě nesmí své dítě kojit. To jsou však jen výjimečné případy, k nimž dochází naštěstí jen velice zřídka.

Menstruace se obnoví obvykle tři až šest měsíců po porodu, ale u kojících matek se může ještě trochu opozdit. Kojení a stejně tak vynechávání menstruace nechrání před novým těhotenstvím, a to bohužel dnes mnoho žen ani neví.

Pokud menstruace po těhotenství vynechá na příliš dlouhou dobu, je možné, že hypofýza ,,spí‘‘. V tom případě vaječníky správně nefungují a neprodukují žádný estrogen. Zde pomůže užívání estrogenu, které přiměje podvěsek mozkový a vaječníky zase k činnosti, takže po nějaké době se pravidelné cykly opět obnoví.

Vidíte, že hormony jsou úžasné látky, bez nichž bychom vůbec nemohli existovat.

 

Náhledy fotografií ze složky Zárodečné žlázy

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Testosteron u zen

(Michal, 7. 12. 2017 9:47)

Zeny casto samy nevedi, ze i jejich telo produkuje a ke spravne funkci potrebuje i androgeny, zejmena testosteron.. Hladina ale musi byt optimalni pro vahu. Nadbytek nebo nedostatek uz zapricinuje zmeny v tele a take zmeny v chovani.. Vse jsem podrobne rozebral zde -- https://www.erekce.cz/testosteron-u-zen/

Lze otehotnet pokud mam vic muzskych hormonu

(Kakaramelka, 13. 9. 2015 15:40)

dobry den od puberty mam vice muzskych hormonu,bez ha mam menzes nepravidelny treba 1krat za 3mesice,take mam nadmerne chlupate ruce,nohy a mam i par chloupku kolem bradavek a na pupiku,chtela bych otehotnet.muj gynekolog mi bez jakychkoliv testu rekl,at to zkousime a uvidime,jak mam postupovat?mam to neresit nebo naopak?

Lze otehotnet pokud mam vic muzskych hormonu

(Kakaramelka, 13. 9. 2015 15:40)

dobry den od puberty mam vice muzskych hormonu,bez ha mam menzes nepravidelny treba 1krat za 3mesice,take mam nadmerne chlupate ruce,nohy a mam i par chloupku kolem bradavek a na pupiku,chtela bych otehotnet.muj gynekolog mi bez jakychkoliv testu rekl,at to zkousime a uvidime,jak mam postupovat?mam to neresit nebo naopak?

betka

(prsa, 9. 9. 2014 21:28)

Dobri den Nevin since co se semnou deje ale tecemi mazivo s prsou us dva roky se snazime s partnerem o miminko

Nezvětšení prsů a nedostatek mléka po porodu a před porodem

(Petra, 21. 4. 2013 22:58)

Dobrý den. Mám dotaz. Někde jsem četla, že když se během těhotenství neobjeví kolostrum, a nezvětší se prsy, dokonce ani po porodu, je to problém hormonů. Jsem epileptička a po zkušenosti z prvního těhotenství kdy mne nikdo neupozornil, že nemusím vůbec kojit, protože se mi nevytvoří dost mléka, se chci zeptat. Mohou léky na epilepsii ovlivnit hormony? Popřípadě koho se mám zeptat, že jsem právě to malé procento, které díky hormonům nemůže kojit? Děkuju za dotaz. Pěknou noc.

Krásný článek

(Jana, 16. 10. 2010 16:09)

Dekuji-vycerpavajici :)

Vaječníky kojící ženy

(Lůca, 3. 8. 2009 21:06)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v jaké fázi se nachází vaječníky při kojení(jestli jakoby spí či co?). Po roku kojení jsem přestala, protože bychom chtěli znovu otěhotnět a menses zatím nic(měsíc nekojím). Nešlo by to něčím popostrčit, aby se cyklus obnovil? Za jak dlouho se srovná hladina prolaktinu?Děkuji mnohokrát za odpověď a pochvala za tak pěkné stránky :-)

velmi pěkný článek

(Tina, 8. 7. 2009 12:01)

Článek se mi moc líbyl. Jako čerstvá těhulka aktuálně hltám všechny informace o těhotenství a tak jsem vděčná za všechny podobné vzdělávací články a webíky. Další pěkný je webík o těhotenství je http://www.naseporodnice.cz Všechny těhule zdraví Tina