Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdy vlastně u člověka začíná produkce hormonů? Již velice brzy!

Už během embryonálního stádia, jak označujeme prvních deset týdnů vývoje dítěte, se začínají tvořit tkáně, nichž se vyvinou různé orgánové systémy. Po desátém týdnu dochází ke zřetelným růstovým skokům a kolem čtrnáctého týdne – současně s vývojem ručiček, nožiček a rysů obličeje – se tvoří i zárodky vnějších a vnitřních orgánů. Přibližně v pátém měsíci těhotenství je už ve vaječnících ženského plodu uložena zásoba všech vaječných buněk, které bude mít žena později k dispozici. To znamená něco kolem pěti milionů!Až do puberty leží beze změny ve vaječnících.

S počínající pubertou a pod vlivem gonadotropinů LH a FSH se tyto vaječné buňky v oplodnění schopná vajíčka Je-li plod poškozen nějakou jedovatou látkou nebo infekcí, může se toto poškození projevit až o několik desítek let později, totiž v době, kdy žena kvůli závažným menstruačním poruchám nebo nechtěné neplodnosti vyhledá lékaře.

Po porodu je z podvěsku mozkového vylučován růstový hormon somatotropin, a sice hlavně ve spaní. Proto je nejen přirozené, nýbrž i vysloveně zdravé, když kojenci hodně spí. Spánek podporuje růst. Totéž ostatně platí i pro dospívající děti v období růstových skoků. Takovéto fáze vyslovené potřeby spánku by tedy neměly být v žádném případě násilně potlačovány. Hormony zárodečných žlázy jako estrogeny a androgeny hrají u dítěte roli pouze ve vztahu k růstu. Pokud jsou ovšem v důsledku poruch vylučovány již v kojeneckém věku či v dětství nadměrné dávky pohlavních hormonů, vyvolají růstový skok, případně i předčasný pohlavní vývoj a předčasnou pubertu (pubertas preacox). Dnes může lékař v takovém případě předepsat dítěti léky, které vylučování pohlavních hormonů sníží. Většinou se jedná o sloučeninu progesteronu, která u chlapců zastaví růst varlat a jiných mužských pohlavních znaků a u dívek předčasnou menstruaci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky

(Ivana Oramová, 25. 1. 2010 10:30)

Velmi složité věci umíte podat srozumitelně a zajímavě. Vaše přednášky jsou (by byly) velmi obohacující a přínosné. Díky

Stelzigova.B@seznam.cz

(Bára, 9. 2. 2009 12:45)

Dobrý den Mám k Vám velkou prosbu musíte mi pomoct ale neni to lehký úkol:(( Vyčítám si že jsem si zkazila těhotenství tim idiotem!!!!!a potřebuju odborníka který ví co dítě cítí v bříšku když maminka pláče,stresuje se hádá se atd tak jaké pocity má to dítě,co cítí jak to vnímá a jak na to reaguje prosím pomozte mi kde se mám na to zeptat atd prosím pomozte mi s tim a zkuste se mi pozeptat moc Vas prosím jsem z toho totálně na dně jaký mám výčitky:(((((((