Jdi na obsah Jdi na menu
 


O hypotalamu se vědci domnívají, že je nejstarší část mozku. Vytváří hormony prvního stupně, takzvané mozkové hormony nebo releasing-faktory a současně funguje jako centrální kontrolní systém instance. Proto má kontrolu nad ,,hlavní žlázou‘‘, podvěskem mozkovým (hypofýzou).

Hypotalamus je umístěn v hlavě pod zrakovým hrbolkem (talamem) v mezimozku. Jeho husté síťovité pletivo, bohatě zásobené cévami a krví, váží asi čtyři gramy (z 1200 gramů mozku) a obsahuje nervová jádra. Tato jádra a jejich hormony regulují vegetativní funkce mozku: centrum hladu, centrum žízně, regulaci vody, oběhové centrum atd. Mimo jiné regulují tělesnou teplotu, stav krve a hospodaření s vodou a elektrolytem. Tak například centrum, které reguluje chuť, je také umístěno v hypotalamu a souvisejí s ním zřejmě některá onemocnění jako psychologicky podmíněná chorobná nechuť k jídlu (anorexie) nebo nenasytný hlad (bulimie). Nebo u žen, které jsou ve značném citovém stresu, dochází k nepravidelnostem v menstruaci nebo k jejímu úplnému zastavení – přestanou se uvolňovat vajíčka z folykulů. I zde tkví hlavní příčina v hypotalamu.


Některá nervová jádra hypotalamu mají dvojí funkci:
 1. Přenos nervově elektrických impulsů.
 2. Tvorba hormonů zadního laloku hypofýzy a releasing-faktorů. Jejich funkce ještě není zcela vysvětlena, ale: každému hormonu, který je produkován v předním laloku hypofýzy, odpovídá jeden uvolňující faktor, který ho řídí.

Přitom bychom si měli zapamatovat jeden uvolňující hormon, gonadotropinový releasing-hormon, zkráceně GnRH, který se bude v následujícím textu objeví. GnRH je z hypotalamu vysílán od počátku puberty v 90minutovém taktu do hypofýzy, která díky tomu začíná s produkcí gonadotropinů, a ty zase povzbuzují naše mužské a ženské zárodečné žlázy (gonády) k produkci pohlavních hormonů.


Souhrn:
 • Hypotalamus řídí činnost hypofýzy.
 • Produkuje neurohormony, které se ukládají v zadním laloku hypofýzy a v případě potřeby jsou vylučovány.
 • Reguluje přes řetěz těsně navzájem spjatých nervových vláken a cév syntézu a sekreci hormonů předního laloku hypofýzy. Každý z těchto hormonů je řízen jedním releasing-faktorem, které ovšem zdaleka nejsou všechny známy. Podvěsek mozkový pak zase produkuje pod kontrolou hormonů hypotalamu hormony druhého stupně, hormony hypofýzy.
 • Hormony tedy mají i hierarchický systém:
  • Hormony hypotalamu (první stupeň)
  • Hormony hypofýzy (druhý stupeň)
  • Periferní hormony
  • Periferní orgány (např. štítná žláza, vaječníky, atd.)
 

Náhledy fotografií ze složky Hypotalamus

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pekarkovaaja@seznam.cz

(pekárková, 28. 11. 2013 13:00)

Dobrý den ,poradíte mi prosím ohledně poruchy spánku,je mi 50let a ohledně menopauzy ,rok nemenstruji. Dá se někde koupit přírodní melatonin a co dělat při ubývání estrogenů. Můžete mi prosím odepsat na e-mail.

Chybějící hormon

(Jaroslava, 13. 3. 2012 21:55)

Dobrý den, nemohl by mi někdo poradit? Příbuzná je nemocná, bohužel se o její nemoci nemluví a tak nikdo neví co jí je. Prý ji chybí v mozku nějaký hormon a musí ho doplňovat. Nenapadá někoho co by to mohlo být za hormon nebo konkrétně nějaká nemoc? Mám obavu, aby to nebylo něco dědičného. Mám dvě děti a tak mám strach. Jediné co vím, že dost často z n ičehož nic padá. Ale roztroušenou skleropzu prý nemá.
Děkuji za rady.

Re: Chybějící hormon

(Lucka, 2. 7. 2012 19:15)

Musí si podávat hormon v podobě hypokortizolu-prášky, doživotní léčba. Špatně jí funguje podvěšek mozkový-hypofýza, a ta ten hormon nedodává nadledvinkám a ten zas naopak. Projevuje se to přílišným hubnutím nebo tloustnutím, únava, častá nemocnost, kolapsy atd. Tu nemoc mám,takže vím o čem mluvím, ale u nás v rodině ji nikdo jiny nema, takže dědičnost nijak nepozoruji - zatím.

Anorexie

(Milos, 14. 1. 2010 19:33)

Jakekoli podani hormonu ovlivnujicich latkovy metabolismus je velmi rizikove. Jen lekar je na zaklade krevnich testu, telesnych a jinych dispozic schopen a opravnen pripadnou medikaci povolit.

V pripade nekomunikace nebo neochoty lekare konzultovat problem doporucuju obratit se na jineho endokrinologa, popr. na vyssi instance.

Prosba

(vlaďka, 22. 11. 2009 10:53)

Jsem vyléčená anorektička, ale už asi 10 let mám nadváhu-obezitu.Jsem přesvědčena že mi ta medikace ublížila.Dá se to léčit? Myslím tím, jestli existuje něco na srovnání funkce hypotalamu??? Doufám že jsem to napsala srozumitelně...

dotaz

(magda, 17. 8. 2008 10:32)

lze dodávat hormony hypotalamu při anorexi?