Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podvěsek mozkový (hypofýza), podobný tvarem fazoli, je umístěn hluboko uvnitř lebky za nosními dutinami a bezprostředně pod hypotalamem. Váží asi 0,5 g, ale i přes jeho malou velikost rozlišujeme žlázový lalok a nervový zadní lalok. Tato ,,mistrovská žláza‘‘ těla produkuje kolem dvaceti hormonů a vyrábí společně s hypotalamem hormony, které řídí jiné žlázy.

V přední laloku (adenohypofýze) se ukládají hormony a na rozkaz se uvolňují do krevního řečiště. Současně se zde produkují jiné hormony, a to především takové, které povzbuzují k činnosti jiné žlázy.

Somatotropní hormon (STH) z nich jako jediný zasahuje přímo do metabolismu a podporuje růst.


Dalších pět hormonů působí na žlázy těle a povzbuzuje je k produkci hormonů:
  • TSH (tyreotropní hormon) aktivuje štítnou žlázu.
  • ACTH (adrenokortikotropní hormon) aktivuje kůru nadledvin.
  • FSH (folikulostimulační hormon) stimuluje u ženy vaječníky (ovaria), aby produkovali folikuly (váčky s vajíčkem), u mužů varlata k růstu spermií.
  • Luteizační hormon LH (ICHS – interstitial cell stimulating hormone) vyvolává u žen sekreci estrogenů, ovulaci a tvorbu žlutého tělíska. Toto tělísko je žlutá žláza vaječníků, která vylučuje hormon progesteron. U mužů stimuluje ICHS (LH) intersticiální buňky a tím produkci mužských pohlavních hormonů androgenů.
  • Funkce žlutého tělíska (corpus luteum) je řízena i luteotropním hormonem (LTH), který povzbuzuje tvorbu progesteronu; kromě toho vyvolává tvorbu prolaktinu, který stimuluje a reguluje produkci mléka v prsou.

Vědci si však myslí, že přední lalok podvěsku mozkového produkuje ještě asi dvacet dalších hormonů.
Dva hormony vylučuje zadní lalok hypofýzy (neurohypofýza):
  • Vazopresin (aiuretin) kontroluje svalový tonus cév a tlak tekutiny v buňkách (osmózu), reguluje vylučování vody ledvinami a zvyšuje krevní tlak.
  • Ocytocyn navozuje porodní bolesti (stahy dělohy) a zajišťuje vylučování mléka z mateřského prsu.

Pravděpodobně se v zadním laloku hypofýzy vytvářejí i releasing-faktory, které jsou zodpovědné za rovnováhu ve výměně látkové a za systém zpětné vazby s hypotalamem.

Jak již bylo řečeno, o hypotalamicko-hypofýzárním systému ještě dávno není všechno známo. Ale již při současném stavu vědomostí by mělo být jasné, že onemocnění hypotalamu nebo hypofýzy má dalekosáhlý dopad na fungování celého organismu. Tak například příliš velké množství růstového hormonu (somatotropinu) může způsobit obří vzrůst, příliš malé množství trpasličí vzrůst. Na druhé straně jsou dnes lékaři schopni dopomáhat dětem trpasličího vzrůstu k trochu větší velikosti pomocí gentechnologicky vyráběného růstového hormonu; nebo když není během puberty vytvářeno dostatečné množství ganadotropinů (příčina pozdější neplodnosti), napomoci podávání příslušných hormonů k pohlavní zralosti.

 

Náhledy fotografií ze složky Podvěsek mozkový

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

נערות ליווי

(HenryShosy23453, 18. 6. 2022 8:40)

"I was very happy to uncover this page. I wanted to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and i also have you saved to fav to look at new information in your web site."
https://lover-israil-cho.ga/news/guebeancmicont

Important question

(ClieeTaica, 2. 10. 2018 12:08)

Can you like something super new? Take a look at this site. Only there the choice of girls for every desire and completely free! They are responsible slaves, they will and want perform everything you say !
https://rebrand.ly/governy#E44

Hypofíza podvěsku mozkovém

(Dana Šádková, 23. 3. 2014 14:28)

Dobrý den mám nezhoubný nádor v podvězku mozkovém.CHtěla bych se zeptat zda je nějaký problém když teď jsem začala tloustnout.Ze začátku když jsem to zjistila jsem hubnula,pak se to ustálilo a teď co jsem nastoupila spět do zaměstnání jsem začala tloustnout.Beru s endokrinologie půl tablety Dostinexu.Velice děkuji za odpověď.Dana Šádková.dana.sadkova@email.cz

Hyperplazie hypofýzy + hypothyreosa

(JilSS, 12. 1. 2011 21:15)

Dobrý den, prosím o radu, kam bych se měla obrátit s následujícím. Již 1 rok mě trápí silné bolestivé otoky prsou, DK a HK, přibývání na váze, teploty v období PMS, pocení a bohužel mi zatím žádný lékař nedokázal pomoci. Jsem sledována pro hyperplazii hypofýzy a léčím se s hypothyreosou (Letrox 100 1 tbl. denně již 10 let). Prošla jsem postupně od cévního specialisty, neurologa, endokrinologa, gynekologa, mamologa i obvodního lékaře, přičemž nikdo nic nezjistil.Předem děkuji za Vaši odpověď.

Re: Hyperplazie hypofýzy + hypothyreosa

(Olga Hamšíková, 1. 2. 2012 12:32)

Tak přesně stejné doktory obíhám já, nikdo mi nic nezjistí. Až včera mi jedna velmi proslavená léčitelka oznámila, že mám problémy s podvězkem mozkovým, což všechny problémy vysvětluje. Léčit se nechám od ní, protože mi to přijde nejkomplexnější. Držím Vám pěsti.

Re: Re: Hyperplazie hypofýzy + hypothyreosa

(Renata Z., 11. 6. 2012 15:14)

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit kontakt na vámi uvedenou proslavenou léčitelku. Mám taky obdobné problémy již min.4 rok, prošla jsem řadu vyšetření avšak bez výsledku i přesto, že problémy stále jsou. Za tu dobu jsem sama vypozorovala, že několik zdravotních problémů souvisí s hormonální dysbalancí, ale doktoři jen šetří body, aby nepřesáhli limity a udělali jen nějaká základní vyšetření z kterých jsou dle nich patrné jen drobné odchylky, které jsou údajně běžné. To mě však moje neustálé kolísající hladiny cůkrů ( nejsem diabetik ) a jiné v denním životě nepříjemné stavy bohužel neodstraní. Můžete i prosím tedy poradit? Moc děkuji :-)

Re: Re: Re: Hyperplazie hypofýzy + hypothyreosa

(Olga Hamšíková, 14. 8. 2012 13:32)

Kontaktujte mě prosím na mailu olgahamsikova@seznam.cz