Jdi na obsah Jdi na menu
 


Většina z nás zná tuto žlázu pod názvem brzlík. Je umístěn za hrudní kostí a skládá se z pravého a levého laloku, které jsou rozděleny rýhami. Funkce thymusu rovněž ještě není zcela objasněna. Víme, že thymus u kojenců, dětí a v pubertě spolupůsobí na regulaci růstu. Děti se rodí s velkým thymusem, který ještě dále roste během dětství a největší je v pubertě. Pak začne pomalu tučnět a zakrňovat. U starých lidí nebo u osob, které prožili neobvykle silný stres nebo vážné infekce, je thymus velice malý.

Thymus, respektive jeho hormony nazývané také thymusfaktory, a thymuspeptidy hrají určitě důležitou roli v imunitním systému a v obranných funkcích těla. Pokud totiž pronikne do organismu virus, reaguje systém mimo jiné tvorbou protilátek. Ale nejen to: náš imunitní systém používá na různé úkoly velmi rozmanité typy buněk, např. lymfocyty: ty existují ve dvou hlavních typech, buňky T a B (T-lymfocyty a B-lymfocyty). Nejdříve jsou stvořeny jako primitivní kmenové buňky z kostní dřeně a teprve pak se dělí na T-buňky a B-buňky. T-lymfocyty, ovlivňované thymusem, jsou zodpovědné za imunitu buněk.

Tak například zvířata, jimž byl odstraněn thymus a transplantována kůže, ledviny nebo jiné orgány, přijala tyto štěpy ,,cizích těles‘‘ bez jinak obvyklých obranných reakcí. Když jim pak byli injekcí vpraveny extrakty thymusové tkáně, povzbudilo to tvorbu bílých krvinek (lymfocytů) a cizí tkáň byla odmítnuta. Toto může znít na první pohled velmi pěkně s ohledem na to, že obranné reakce představují hlavní problém při transplantaci orgánů, ale nesmíme zapomínat na to, že naše imunitní obrana je nutná pro přežití. Pokud se u dítěte nevyvine imunita, může velice brzy zemřít na banální nemoc, jako například rýmu.

Dnes se používají jako podpůrná terapie například po chemoterapii oslabující imunitní systém a v pokročilých stadiích rakovinných onemocnění thymuspeptidy, což jsou peptidy s funkcemi podobnými hormonům. Mají za úkol chránit imunitní systém pacienta pro virovým infekcím, bakteriálním doprovodným onemocněním a plísňovým infekcím a zlepšovat kvalitu života.

K posílení imunitní obrany proti změnám imunitního systému ve stáří a obrany proti infekcím se prodávají četné thymusové preparáty, které se podávají také jako doplňkové léky při léčbě revmatismu a nádorů.

Ať ve formě tablet, dražé nebo injekcí: i zde bychom se měli nejprve poradit s lékařem, zda má užívání tyhmusového preparátu smysl. Ne každý lék je totiž pro každého snesitelný.

 

Náhledy fotografií ze složky Thymus

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

podekovani

(radmila telvakova, 16. 5. 2010 16:58)

uzasne stranky,skvely prehled,vyborne mi doplnil info.,moc dekuji