Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odkud se berou hormony, jak vznikají takové substance v těle a jaké jsou přesně jejich funkce? Tyto otázky je třeba zodpovědět ihned, protože jen tak lépe pochopíme působení hormonů na sebe navzájem i na zdraví, důsledky narušené produkce nebo nedostatku hormonů a konečně i oblasti použití a působení hormonů.

Hlavní úkol hormonů spočívá v tom, že v krvi přenášejí jednotlivým buňkám těla určité informace a pokyny. Nejdřív jedná část těla a poté celý organismus může vykolejit, když tito ,,poslové‘‘ nepřenášejí příslušné rozkazy životně důležitým buňkám v důsledku nedostatku, nerovnováhy nebo nesprávné regulace. Snad nejznámějším příkladem je diabetes mellitus – cukrovka: vykolejení metabolismu, při němž už slinivka břišní není schopna produkovat dostatečné množství hormony insulinu nebo je tělo na vlastní inzulín nedostatečně citlivé. ,,Klíč‘‘ insulin nezapadá k ,,zámku‘‘ buněk, což znamená, že do buněk není vpouštěna glukóza potřebná k získávání energie, a tak rychle stoupají hodnoty cukru v krvi. Důsledek? Bez insulinu, hormonu slinivky břišní, dostává postižený křeče , jeho nervový systém si dělá, co chce, ledviny selhávají, nemocný upadá do diabetického komatu a umírá.

Hormony řídí a regulují všechny metabolismy v našem organismu jako jakýsi počítač tak, že se současně přizpůsobují měnícím se podmínkám a koordinují četné tělesné funkce. Pokud se například do našeho těla pokusí proniknout viry nebo bakterie, určité hormony ,,nepřítele‘‘ zaregistrují, zmobilizují tělu vlastní ,,policii‘‘ a nasměrují ji přesně tam, kde se zdržují vetřelci. Hormony tedy chrání naše tělo i před biologickými nepřáteli tím, že aktivují imunitní systém.

Pohlavní hormony zase ovlivňují růst plodu v matčině těle, pohlavní vývoj, později pohlaví funkce a rozmnožovací schopnost, náš vzhled (ženskost a mužnost), naši stavbu kostí a metabolismus tuků, ba dokonce i psychiku, tedy náš dobrý či špatný duševní stav.

V malém množství dokáží hormony velké věci. Například štítná žláza člověka vyloučí v průběhu celého života do krve jen dva gramy hormonu. Tisícina gramu insulinu ze slinivky břišní postačí k tomu, aby udržela v rovnováze obsah cukru v krvi dvou set lidí. A na vrcholu plodnosti, v nejlepších letech, vyprodukují varlata jednoho muže deset miliardtin gramu testosteronu.

Dnes již toho o hormonech víme hodně, a přesto vědci stále získávají další, nové poznatky. Občas se dokonce stane, že je objeven dosud neznámý hormon a je označen za další milník. Protože čím více toho víme o endokrinním systému a jeho souhře s nejrůznějšími orgány, rozličnými systémy výměny látkové a nervovým systémem, tím více se toho dozvídáme sami o sobě a o tom, co nás dělá těmi lidmi, jakými jsme.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pineal Gland

(Renáta, 14. 7. 2016 21:12)

...ještě jednu otázečku. Co je to Pineal Gland?
Jak funguje a jakým způsobem ho rozvíjet.
Děkuji
Renáta

Menstruace

(Renáta, 14. 7. 2016 21:08)

Krásný den, jsem 50 let mladá a ráda bych chtěla mít ještě menstruaci. Je možné přírodními produkty a alternativní medicínou "oddálit" menopauzu?
Děkuji za odpověď.
Renáta

MAM HODNE HORMONU

(gizela, 7. 6. 2013 11:50)

dobry den ja mam problemi ze mam hodne hormonu chtela by se zeptat jestli proti tomu neco je je mi 50 let ale jeste nejsem prechodu za pul roku jsem pribrala 20kg dekuji napiste mi na email gizka01@libimseti.cz

píčovina

(veronika kuncová, 19. 3. 2012 8:34)

sou to sračky

Dík

(ockalen, 9. 11. 2010 16:56)

AHoj. Chcu Ti moc poděkovat. Díky Tvoji dobře rozepsaným stránkách se mi podařilo v rychlosti udělat absolventku. Tak ještě raz dík

Děkuji

(Mironell, 26. 5. 2008 20:03)

Ahoj! Máš tu fakt obsáhlé věci, super stránky, pomohly mi v bádání a hlavně v práci do školy...Máš můj obdiv a dík :s)