Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příštítná tělíska, (příštítné žlázy neboli glandulae parathyreoidae), velká jako hrášek, patří vlastně ke štítné žláze a obvykle jsou umístěna vzadu po stranách každého laloku štítné žlázy. Produkují parathormon (PTH), který reguluje nezávisle na podvěsku mozkovém metabolismus vápníku a fosforu: parathormon z příštítných tělísek zvyšuje množství vápna cirkulující v krvi, zatímco kalcitonin produkovaný štítnou žlázou ho snižuje.

Vápník hraje v těle člověka důležitou roli. Určitě už každý z vás slyšel o kalciových antagonistech na snížení krevního tlaku nebo o doporučování stravy s vysokým obsahem vápníku těhotným ženám a starším lidem jako prevenci osteoporózy. Vápník se v těle vyskytuje v nejhojnějším množství. Největší část je uložena v kostech (u dospělého člověka asi jeden kilogram) a pouze zlomek cirkuluje v krvi. Zde má ještě jeden úkol, totiž aktivovat vitamin D, který je nutný k tomu, aby organismus mohl vstřebávat vápník z potravy.

Zpět k hormonu příštítných tělísek: jaká je souvislost mezi parathormonem a kalcitoninem?
Kalcitonin vylučovaný štítnou žlázou snižuje množství vápníku cirkulujícího v krvi, parathormon pocházející z příštítných tělísek ho zvyšuje. Když hladina vápníku v krvi z jakýchkoli důvodů klesne, vylučují příštítná tělíska parathormon, který zase signalizuje kostem, aby odevzdaly vápník ze svých zásob. Pokud hladina vápníku v krvi klesne ještě více vápník dodávaný kostmi už nestačí, dochází k tetanii, svalovým křečím, které mohou postiženou část těla zcela ochromit. Obzvlášť nebezpečná je tetanie hrtanu. Pokud není co nejrychleji léčena, může se člověk udusit v důsledku uzavření průdušnice.

Pokud ovšem koncentrace parathormonu příliš stoupne, je z kostí odváděno příliš velké množství vápníku a kosti ztrácejí svou substanci. Současně stoupá hladina vápníku a fosfátu v krvi, což zase signalizuje příštítným tělískům, aby ukončila vylučování parathormonu. Pro štítnou žlázu to znamená, že musí začít vylučovat kalcitonin, aby se zbrzdila produkce parathormonu.

Celé pole působnosti není ještě úplně objasněno ani u kalcitoninu, ani u parathormonu. Ale je vidět, že v našem organismu a především v souvislosti se žlázami a jejich hormony neprobíhá žádný proces izolovaně.

Vše spolu navzájem souvisí.

 

Náhledy fotografií ze složky Příštítná tělíska

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 17. 1. 2022 20:56)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

Dědičnost

(Petra, 13. 1. 2022 18:39)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je onemocnění příštitných tlělísek dědične, nebo jestli to může mít vliv na těhotenství. Děkuji

Příštítné tělíska - dotaz

(Hanka, 2. 1. 2010 14:49)

Jsem rok po operaci jednoho příšt.tělíska a s ním mi vzali i celou štítnou žlázu. Měla jsem velké množství a. Beru léky Letrox 125, Rocaltrol O,25 ug a 2 tableta šumivého ca 500 mg. Teď mi začalo pískat v levém uchu a brní mě celé tělo, není to typycké brnění v pstech nebo kolem úst jako po operaci, spíš chvění.Ještě mám problém se žlučníkem, mám tam písek. A poslení dobou mě asi zlobí, protože mám hořko v ústech.Chtěla jsem se zeptat jestli to nemá něco společného s nízkým vápníkem v krvi.

Re: Příštítné tělíska - dotaz

(Dana, 31. 1. 2016 12:18)

Určitě má muselo to být už před operací příštích tělísek
Měla js stejně problémů a mám po operací zluciku a led.kamenu a dodnes pořad nake problémy s dychanim a td...

Hance

(Milos, 14. 1. 2010 19:36)

Bohuzel nevim =(

Nechcete-li se ptat sveho lekare, zkusil bych napsat dotaz na nekterou z lekarskych fakult.