Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jód v lidském těle

17. 10. 2007

V těle je jód nezbytnou stavební součástí hormonů štítné žlázy tyroxinu a trijodtyroninu, které v buňkách regulují rychlost metabolismu (látkové přeměny). To se navenek projeví správnou mírou celkové životní energie. Pokud máte optimální množství (tedy ani málo, ani moc) jódu, budete přiměřeně aktivní, vitální a myslící. Jód má dále vliv na aktivitu alfa - amylázy, což je jeden z enzymů vznikajících ve slinivce břišní, který se podílí na trávení tuků.

Jód je dále nezbytný pro správný vývoj plodu a dítěte v raných obdobích života.

Kde získat jód? V podobě jodidů (solí jódu) se vyskytuje v rybách, mořských plodech a mořských řasách. V různé míře ho najdete v ovoci a zelenině. Tam jeho množství ale závisí na tom, jak byla na jód bohatá půda a kde ovoce a zelenina rostly. Jód je přítomen i v mase a mléce volně chovaného skotu. Také se přidává ke kuchyňské soli, 5-10 g denně takto upravené soli by mělo stačí na pokrytí denní potřeby jódu. Nepít jódovou tinkturu!

Nedostatek jódu se projevuje zvětšením štítné žlázy (tzv.strumou, voletem). Celkově potom únavou, zimomřivostí, zhruběním kůže a vlasů, tloustnutím, sklonem k depresím, zapomínáním, bolestmi svalů, zácpou, změnami hlasu a celkovým úbytkem vitality. Pokud nedostatkem jódu trpí těhotná žena, může dojít k poškození plodu a dítě narozené takové matce mívá nedostatek hormonů štítné žlázy a jódu. Pokud se ihned neléčí, dojde k opoždění a poruše celkového vývoje nazývané kretenismus. Ano, ten kretenismus

Naopak nadbytek jódu může vést k patologicky zvýšené činnosti štítné žlázy, hypertyreóze. Ta se projevuje teplou opocenou kůží, vypadáváním vlasů, zvýšenou únavností, hubnutím, třesem, neklidem, úzkostí a poruchami činnosti srdce.

Potřebné množství jódu v těle se odvíjí od věku, růstu, pohlaví, výživy, okolní teploty a hmotnosti. Bezpečné a dostatečné množství pro dospělé je 1 - 2 mikrogramy na kilogram hmotnosti, tedy u padesátikilového jedince je to 50 - 100 mikrogramů.

 

Náhledy fotografií ze složky Štítná žláza

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

fight?

(Milos, 14. 1. 2010 19:24)

Bohuzel jsem vubec nepochopil, co se snazis naznacit. Jestli nekdo jo, tak at mi to, prosim, objasni.

fight

(166call@email.cz, 5. 1. 2010 18:45)

jód je reakčni činidlo při výrobě a jen malo ktera smazka ti povi to co ty říkáš lidem . Vzhuru do boje