Jdi na obsah Jdi na menu
 


Po podvěsku mozkovém je štítná žláza (glandula thyreoida) druhou větší endokrinní žlázou. Její hormony jsou nesmírně důležité pro výměnu látkovou, pokud selže, je tím postižen prakticky každý orgán a orgánový systém v těle. Přimyká se jako motýl na horní konec průdušnice a na hrtan.

Štítná žláza se skládá z váčků a folikulů, které jsou obklopeny tkáňovou kapslí, a váží asi 25 gramů. Pod ,,vedením‘‘ podvěsku mozkového, který posílá THS, produkuje tři nesmírně důležité hormony:

  • tyroxin, nazývaný zkráceně T4
  • trijodtyronin, nazývaný zkráceně T3
  • kalcitonin

K tvorbě hormonů potřebuje štítná žláza důležitý stopový prvek jód, který je za tím účelem získáván z tenkého střeva. Jelikož Evropa patří k takzvaným oblastem s nedostatkem jódu, to znamená, že naše strava obsahuje příliš málo jódu, má 80% obyvatelstva problémy se štítnou žlázou. Jednou z možností jak se vyrovnat s tímto problémem, je solit stravu jodidovanou solí. Tak lze předcházet hyperfunkci nebo hypofunkci štítné žlázy a tvorbě strumy (volete). Jelikož vypočítávání životně důležitých funkcí hormonů štítné žlázy by překročilo rámec této ročníkové práce, uvedu pouze stručně nejdůležitější úkoly:
Hormony T3 a T4 řídí výměnu látkovou, ovlivňují růst, vývoj mozku, svalů a kostí – proto je tak důležité dostatečné zásobení jódem u nastávajících matek - a starají se o to, aby správně fungovaly další endokrinní žlázy a orgánové systémy. Pokud se dítě narodí s defektem štítné žlázy, je ohroženo kretenismem, těžkou a nevyléčitelnou formou duševního a tělesného postižení.
Kalcitonin je zodpovědný za metabolismus vápníku a ten má zase vliv na krevní tlak a výstavbu kostí.

 

Náhledy fotografií ze složky Štítná žláza

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář