Slinivka břišní
Poruchy produkce hormonů způsobují onemocnění. Všeobecně a dávno známým příkladem je cukrovka, typické onemocnění ,,blahobytných států‘‘. Hlavním původcem takzvané stařecké cukrovky neboli diabetu typu II je nesprávná výživa, příliš málo pohybu a nadváha: příliš mnoho přespříliš tučného jídla. Slinivka břišní produkuje zpočátku dostatek nebo dokonce nadbytek svého hormonu insulinu (hyperinzulinemie), aby mohla konzumovanou stravu přeměňovat v energii, a vyvíjí se nedostatečná citlivost vůči tělu vlastnímu insulinu: ,,klíč‘‘, hormon insulin, už nezapadá do ,,zámku‘‘ buněk. A to znamená, že glukóza potřebná k získávání energie už není vpouštěna do buněk a hodnoty cukru v krvi rychle stoupají (hyperglykémie). Hodnoty cukru v oblasti normy jsou ovšem předpokladem k optimální a bezporuchové výměně látkové.
Ale začněme od začátku. Slinivka břišní (pankreas) je umístěna příčně v horní části břicha za žaludkem, je to 13 až 18 centimetrů dlouhý, až 9cm široký a asi 3 cm tlustý orgán s váhou přibližně 80 až 100 gramů. Slinivka břišní pracuje jako jediný orgán jako endokrinní i exokrinní žláza – exokrinně pankreas vytváří trávicí enzymy a posílá je vývody k tenkému střevu.
V celé slinivce jsou rozptýleny skupiny specializovaných buněk. Na počest svého objevitele se nazývají Langerhansovy ostrůvky. V těchto ostrůvcích se tvoří různé hormony, totiž insulin, glukanom a somatostatin: A-buňky (alfa-buňky) tvoří glukanom, B-buňky (beta-buňky) insulin, C- a D-buňky (delta-buňky) somatostatin. Glukanom štěpí základní uhlovodany (monosacharidy) uložené v játrech. Somatostatin snižuje hladinu cukru v krvi a sekreci glukanomu a insulinu. Vykonává tedy kontrolní funkci.
Hlavní úkol insulinu spočívá v kontrole hospodaření těla s cukrem. Kromě toho zajišťuje dopravu hroznového cukru (glukózy) do svalových a tukových buněk za účelem získávání energie. Současně insulin stimuluje tvorbu glykogenu, škrobu z živočišné stravy. Kromě toho insulin zabraňuje tvorbě nové glukózy v játrech. Téměř všechny uhlovodany a asi 50% až 60% proteinů se přeměňují v glukózu. To, co z ní tělo nevyužije ihned, ukládá se především v játrech jako glykogen, který se v případě potřeby zase přeměňuje na glukózu. Když stoupne hladina glukózy v krvi, je to pro B-buňky signálem k vylučování velkého množství insulinu, který má využít toto tělní palivo. Pokud ovšem není produkován dostatek insulinu, všechny výše uvedené funkce více či méně ustanou a dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi, hyperglykémii. Tělo už není schopno zpracovávat glukózu a jen malá část je jí vylučována močí, která tím dostává sladkou příchuť, což bylo v dávných dobách konstatováno jako příznak cukrovky, zvané také diabetes mellitus (mel-med). Insulin je kromě toho nutný pro správný metabolismus tuků. Nadměrný tuk z potravy je ukládán v tkáni, stejně jako nadměrné uhlovodany. Tam se přeměňují v molekuly triglyceridů. Insulin brání rozkladu trigliceridů. Pokud ovšem tento hormon chybí, zpracovávají játra tyto triglyceridy a vytvářejí z nich takzvané ketony. Část ketonů mohou využívat svaly, ale ostatní se hromadí v těle a narušují jeho chemickou rovnováhu. Hladiny trigylceridů nad 200 mg/dl je považována jednak za vysokou hladinu cholesterolu a jednak za varovný signál pro infarkt.
Obvyklým protihráčem insulinu je hormon glukanom, tvořený v A-buňkách, který při silném poklesu hladiny cukru v krvi (hypoglykémii) zajišťuje udržování jeho dostatečné koncentrace.
Náhledy fotografií ze složky Slinivka břišní
Komentáře
Přehled komentářů
Je to pěkně pečlivě popsané, na jiných stránkách jsou jen základní informace,že se toho člověk moc nedozví, viz třeba zde: http://slinivkabrisni.cz/slinivka-brisni.html
ale zase je zde pěkné video 3D animace slinivky: http://slinivkabrisni.cz/videa-slinivka-brisni.html
slinivka břišní
(Adéla, 9. 7. 2013 20:26)