Jdi na obsah Jdi na menu
 


Antikoncepční pilulky a rakovina

15. 12. 2007
Rakovina vaječníků

Již v roce 1977 existovaly první důkazy o tom, že pilulka chrání před rakovinou vaječníku. To bylo mezitím dokázáno četnými dalšími studiemi. Tyto studie rovněž potvrdily, že ochran trvá až patnáct let po vysazení pilulky. V některých studiích bylo dokázáno snížení rizika u uživatelek pilulky o padesát procent. Jedna studie ukázala, že riziko rakoviny vaječníků se po čtyřech letech antikoncepce s pomocí pilulky snižuje o polovinu a po sedmi a více letech o šedesát až osmdesát procent.

Již v roce 1989 ve zprávě uveřejněné v ,,British Journal of Obstetrics and Gynecology‘‘ zastával profesor Vessey názor, že pilulka snižuje počet úmrtí v důsledku rakoviny vaječníků u žen do 55 let od 25%. Úbytek úmrtí je podle jeho názoru ve vztahu k přírůstku užívání pilulek.

V analýze prováděné v roce 1992 všemi epidemiologickými studiemi, které byly na toto téma provedeny mezi rokem 1970 a 1991, bylo vykázáno relativní riziko 0,64%. To odpovídá snížení rizika onemocnění rakovinou vaječníků nebo tvorbou cyst na vaječnících o 35% díky užívání pilulky.


Rakovina děložní sliznice

Ochranná funkce pilulky před rakovinou děložní sliznice (karcinomem endometria) byla rovněž dokázána beze vší pochybnosti. Již po dvouletém užívání pilulky se riziko snižuje – mimo jiné i podle studie CASH – o 40%. Ochranné účinky i zde vzrůstají s dobou užívání a vydrží ještě dlouho po vysazení pilulky. Tyto výsledky byly potvrzeny v deseti významných studiích.

Ženy mezi 50 a 64 lety, které se jednou v životě chránily pilulkou, jsou ve srovnání s ženami, které pilulky nikdy neužívaly, chráněny před rakovinou děložní sliznice i v pozdějších letech. To zjistili američtí vědci v kontrolní studii na 142 případech a při více než 1000 kontrolách, o níž informovali v roce 1993 v ,,American Journal of Obstetrics and Gynecology‘‘.


Jednoznačně je tedy dokázána ochranná funkce pilulky před rakovinou děložní sliznice a vaječníků. Riziko je sníženo asi na polovinu. Ochrana trvá v obou případech ještě dlouho po vysazení pilulky. ,,Tento účinek, ‘‘ prohlásila profesorka Elisabeth Connelová z americké Food and Drug Admministration v roce 1996 na jednom kongresu v Barceloně, ,,je dosud příliš málo uznáván, a to navzdory skutečnosti, že se jedná o jedinou medikaci, kterou máme k dispozici pro znatelné snížení rizika letálního (smrtelného, pozn. autora) onemocnění.‘‘
Pilulka je nejlespším lékem na ochranu před rakovinou vaječníků – ,,nejsmrtelnější‘‘ rakovinou u žen.


Rakovina děložního hrdla

Studie s cílem najít souvislost mezi pilulkou a rakovinou děložního hrdla dodnes zůstávají bez jednoznačných důkazů a jsou dokonce rozporuplné. Podle dosavadního stavu vědomostí je jednou z hlavních příčin rakoviny děložního hrdla virus přenosný pohlavním stykem, lidský virus papilom (human papilloma virus). Jelikož zde hraje i sexuální chování – ženy, které často střídají partnery, jsou více ohroženy -, je získat jednoznačný důkaz nesmírně obtížné.

Jinými slovy: pilulka není v žádném případě příčinnou rakoviny děložního hrdla. Pokud jí onemocnění uživatelka pilulky, má to jiné příčiny. Existují i domněnky, že mladé ženy starších mužů s adenomem prostaty (nezhoubným zvětšením prostaty – BPH) onemocní rakovinou děložního hrdla spíše než například dlouholeté (stejně staré) manželky.


Rakovina prsu

Rakovina prsu a antikoncepční pilulky . to je nekonečný příběh. Od roku 1988 byly zveřejňovány studie, které naznačovaly mírně zvýšené riziko rakoviny prsu v souvislosti s užíváním pilulek. Výsledky byly ovšem rozporuplné a dovedly nakonec zdravotnické úřady v Americe a Velké Británii k tomu, že vydaly jednotný pokyn: nabádaly lékaře a pacientky, aby se nenechali ani při předepisování, ani při užívání pilulky vyvést z míry, protože neexistuje žádná souvislost mezi pilulkou a zvýšením rizika rakoviny prsu. Největší kontrolní studie k pilulce a riziku rakoviny, která zahrnovala více než 4000 žen s rakovinou prsu a 4000 kontrol z osmi států USA, nedokázala již v roce 1986 žádnou souvislost. Rovněž nebyl nalezen žádný vztah mezi dřívějším užíváním pilulky ani druhem gestagenu.

Dnes jsme v bádání kolem toho palčivého problému – na celém světě he zaznamenáván děsivý přírůstek rakoviny prsu – o krok dál. Ale bohužel nejsou přesné příčiny vzniku rakoviny prsu dosud známy.

Rakoviny prsu u mladších žen se týká toto: panuje přesvědčení, že se musí sejít několik faktorů, aby byla vyvolána – především aby tu bylo jisté dědičné založení ( genetický faktor), dále pak s velkou pravděpodobností faktory nesprávné výživy a velkým množstvím tuků a v neposlední řadě faktor alkohol.

Podle nejnovějších výzkumů piluka ,,nedělá‘‘ rakovinu prsu, ovšem pokud má žena genetické riziko (5 procent pro všechny druhy rakoviny prsu), přispívá piluka k tomu, že se tato skutečnost spíše projeví. Rakovina prsu se totiž nevyvine ze dne na den, nýbrž trvá celá léta, než může lékař rakovinu prsu v důsledku buněčných změn vůbec diagnostikovat. Uživatelky pilulke mají roziko rakoviny zvýšené o 1,24 RR (relativní roziko). Které po vysazení piluky plynule ustupuje a po deseti letech již netrvá.

Jalikož je absolutní riziko rakoviny prsu v době užívání pilulek minimální a na druhé straně byla s jistotou dokázána ochrana před rakovinou vaječníků i patnáct let po užívání pilulek, doporučuje onkolog ( vědec zabývající se rakovinou) prof. Dr. W. Jonat z Kiefu (1997) racionální přístup: ,,Minimální ohrožení rakovinou prsu je je více než vyváženo touto nesmírnou výhodou. Nasazení hormonální anitkoncepce by proto nemělo být v žádném případě omezováno strachem z rakoviny (prsu).‘‘

Na základě svého bádání zhodnotil riziko rakoviny prsu při užívání pilulek takto:

  • Délka užívání antikoncepčních pilulek nehraje podstatnou roli.
  • Věk na počátku užívání orální antikoncepce má zřejmě vliv tom smyslu, že riziko je zřejmě o něco vyšší, pokus ,,startovní čára‘‘ leží pod 20. rokem života.
  • Interval od prvního užití má podřadný význam.
  • Dávka estrogenů rovněž nemá žádný význam.
  • Relativní riziko (RR) pro současné uživatelky vyčísluje Jonat na 1,24.
  • Za jeden až čtyři roky po vysazení pilulek klesá tato hodnoty na 1,18, deset let na to na normální hodnotu (RR 1,0).

Na druhé straně bylo v četných studiích k obávanému riziku rakoviny prsu zjištěno, že zhruba polovině až třem čtvrtinám všech nezhoubných (benigních) případů nádorových onemocnění prsu, jež se objeví asi u 50% žen, může pilulka zabránit.


U straších žen musíme rozlišovat mezi rakovinou před přechodem a po přechodu a navíc mezi dávkou pohlavních hormonů v pilulkách a v menopauzálních hormonálních substitučních preparátech. Zde je hledání spojitostí ještě složitější.

 

Náhledy fotografií ze složky Zárodečné žlázy

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zápory HA

(i.oramova@seznam.cz, 26. 1. 2010 7:40)

HA se užívá od 15 let, ženy rodí spíše kolem 30 let, t.j. 15 let HA před prvním porodem. Studie zahrnují nejčastěji ženy od 20 -25 let. V pubertě není zdralá mimo jiné ani prsní a kostní tkáň. Věnuje se tomuto problému někdo? Myslím, že stejně dojdeme k osvědčenému kondomu nebo lokálně působící antiko něco jako NUVA RING.

Re: zápory HA

(Eva, 28. 5. 2011 21:01)

Akorát že nuvaring působí systémově... jen obchází jaterní oběh

Zapory HA

(Milos, 18. 2. 2010 18:29)

Vzhledem k tomu, ze tematu (a strankam) uz nejsem schopen venovat tolik casu, je jedinym resenim teto debaty smazat diskutabilni clanek. Rozhodne nechci hormonalni antikoncepci delat reklamu a mrzi me, ze to tak dopadlo.

Nejspis jsem proste jen dostatecne nezduraznil rizika. Pochybuju ale, ze by stacilo pouzit v prispevku tucne pismo - to chce celou sekci a na tu neni a nebude cas.

Clanek bude casem smazan. Mate-li lepsi napad, nebo dokonce sami chcete napsat polemiku, budu jen rad, kdyz se ozvete (tady/e-mail/diskuze).

Zápory HA 2

(Martina, 17. 2. 2010 23:31)

Zdravím Miloši,
moc se přimlouvám, nechcete udělat článek zaměřený právě i na zápory HA, ať je to pěkně pokupě?
Upřímně řečeno stávající na mne působí spíš jako reklama, opačná strana informací mi přijde zcela nedostatečná.
Díky!

Prameny

(Miloš, 3. 1. 2010 18:47)

Použitou literaturu najdete v sekci Metodika. Citace používám jen málo a jejich zápis znepřehledňuje text, proto jej na těchto stránkách nepoužívám

Máte-li snad pocit, že jsem neoprávněně použil některou Vaši formulaci, budu rád, když mne kontaktujete (kontakt najdete také v Metodice) a společně se domluvíme na nápravě/smazání.

Zdroje

(anonym, 3. 1. 2010 16:49)

Prosím, můžete doplnit Váš článek o jméno autora, zdroje a citace pramenů?
Děkuji

Nevěřím

(Helena Černá, 25 let, 18. 11. 2009 23:17)

Je to fakt blbost. Z mého okolí už 3 holky málem umřely na plicní embolii. Teta mojí kamarádky užívala hormony, pak hormonální substituci a nakonec chemoterapii kvůli rakovině prsu. Já si hormonama zničila játra a do teď mám špatný testy.
Stačí se projít po lázních a uvidíte kolik mladých holek tam rozcvičuje svoje poloviny těla kvůli mozkové mrtvici způsobené HA.
Proto já nevěřím žádnej výzkumům podplacenejm farmaceutickejma firmama, ale skutečný realitě. To, že někdo zaplatí studii na neškodnost syntetického hormonu mě fakt nedonutí věřit informacím, za nimiž stojí zájmy organizací, potažmo finanční či jakékoliv jiné zisky.

Pro Aju

(Miloš, 25. 10. 2009 11:11)

Než začneš komentovat a vykřičníkovat, přečti si to příště pořádně.
Všechno, co je zde napsáno, je (jako každá správná seminární práce) podloženo profesionálními lékařskými studiemi - a to včetně zvýšeného rizika rakoviny prsu a křečových žil. Kdyby nebylo, nikdy to k vlastnímu výtvoru nepřidám.
Jsou zmíněny obě strany mince, nechť se každá žena rozhodne sama.

Kravina

(Aja, 25. 10. 2009 7:25)

To vypadá,že antikoncepční pilulka je vlastně to nejlepší,co můžeme jíst.Blbost!!!!!! A co žena před přechodem,která 10 let brala antikoncepci a kvůli přílišnému množství hormonů dostala rakovinu prsu?Neblbněte lidem hlavu a napište pravdu.A to ani nemluvím o mozkových mrtvicích a křečových žilách.