Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pilulky na cestách

27. 11. 2007

Kterou ženu by potěšila menstruace cestou na dovolenou, na svatbu a na líbánky, nebo i v důsledku rozrušení před tenisovým turnajem či před zkouškou? Pro většinu žen jsou tyto události v pravém slova smyslu ,,kritické‘‘, protož duševní aspekty a/nebo změna podnebí na dovolené může způsobit pěkné zmatky v hormonální hladině. Ženy, které užívají pilulky, to mají snadnější jednoduše proto, že pilulky mají cyklus pod kontrolou. Pokud má menstruace nastat například právě při dovolené, není to žádný problém – žena jednoduše přeskočí sedm (nebo šest) dní bez tablet mezi dvěma balíčky pilulek a začne nové balení v první den, který měl být bez tablet. Kdo to udělá jednou nebo dvakrát, nebude z toho mít žádné problémy. Nemělo by se to ovšem v žádném případě stát zvykem.

Při letech do Ameriky nebo Asie je třeba dbát, s ohledem na užívání, na časový posun. Obvykle však není časový posun o několik hodin nebo jedna ,,zapomenutá‘‘ pilulka v intervalu dvanácti hodin ještě žádným důvodem k panice. Pokud ovšem žena zameškala obvyklou dobu užívání o více než dvanáct hodin, není už bezpodmínečně stoprocentně chráněna před otěhotněním. Důležité je zapomenutou pilulku nevynechávat, nýbrž vzít si ji co nejdříve a následující pak v obvyklou dobu. Pro jistotu by ovšem žena po zbytek tohoto cyklu měla používat doplňkovou ochranu. Účinky antikoncepčních pilulek mohou být ovlivněny určitými léky. Proto je bezpodmínečně nutné oznámit jejich užívání lékaři, pokud vám chce léky nebo injekci jako prevenci na cesty do tropů. Kromě léků mohou ochranné účiny pilulek ovlivnit i žaludeční a střevní poruchy, především průjmy. Základním pravidlem je: pokud se pozvracíte nebo dostanete průjem do čtyř hodin od užití pilulky, nejste již pravděpodobně dostatečně ochráněna před těhotenstvím. Pak byste si měla vzít nejpozději za dvanáct hodin další pilulku a zbylé z načatého balení užívat v obvyklý čas.

Ženy, které hodně cestují, u sebe většinou stále mají náhradní a rezervní balení. Velice často se totiž může stát, že se některá z těch drobných pilulek v hotelu zakutálí pod skříň nebo do umyvadla. Navíc to má i svůj smysl i proto, že ,,vaše‘‘ pilulka může mít v cizině jiný název. Při delší cestě do zahraničí si můžete vzít s sebou alespoň příbalový leták. Lékař nebo lékárník pak může obstarat alespoň podobný preparát.

Když hovoříme o příbalovém letáku – téměř každé balení pilulek obsahuje příbalový leták pro uživatelku. V něm je přesně napsáno, jak dlouho vydrží účinky této piluky a nač je u ní třeba obzvlášť dbát.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hmmm

(Jarka, 18. 6. 2009 8:06)

Hmmm, tak já při HA menstruovala dvakrát do měsíce... a při výjezdu na dovolenou permanentně dva týdny v kuse. Když se cyklus ani po půl roce nesrovnal (jak sliboval doktor), tak jsem si řekla, že se na HA můžu vy... ééé, vykašlat. I když pravda, jako anitko fungovala HA stoprocentně - když člověk nemá nejmenší chuť na sex, ptž co chvíli to z něj dole odchází, tak se tak nějak otěhotnět jaksi moc nedá.

Oddálení menstruace

(Zdenka, 15. 10. 2008 23:05)

Jen jsem chtěla k tomuto článku napsat, že jsem zkusila ono oddálení menstruace tím, že jsem místo vynechání 6-ti dnů bez tabletek antikoncepce začala brát další balení. No bohužel jsem do týdne dostala zánět žil a bylo po dovolené. Lékaři řekli, že to mám z antikoncepce a žádnou již užívat nemůžu. Je to už tedy 11 let, co se mi to přihodilo, ale dosud si říkám, že kdybych nezačala brát to další balení, udělala bych nejspíš líp.